Na letní škole In Between? budete tvořit podcast o historii

14. 4. 2022

Máte zájem o problematiku pohraničí? V projektu In Between? navštívíte německo-francouzské, slovinsko-italské a česko-polské pohraničí a ze studijních návštěv pak vytvoříte umělecký podcast.

Letní škola „In Between? Searching for Local Histories in Borderlands of Europe” se koná od 6. do 16. července 2022 a je bezplatná, účastníci hradí pouze náklady na dopravu do Varšavy a zpět do místa bydliště.

Letošní ročník bude zahájený třídenním workshopem ve Varšavě. Součástí programu budou přednášky z oboru antropologie a orální historie a také praktické lekce z tvorby a produkce podcastů.

Po ukončení workshopu se účastníci rozdělí do tři skupin a vydají se na studijní návštěvy německo-francouzského, slovinsko-italského a česko-polského pohraničí. Při sedmidenních studijních návštěvách se týmy seznámí s dějinami a specifiky navštívených míst: zúčastní se výletů, setkají se s odborníky na příslušnou oblast a budou hovořit s členy místních komunit. Studenti pak budou prezentovat výsledky výzkumu v podobě podcastů (podcasty vzniklé v ročníku 2021 si můžete poslechnout na stránkách European Network Remembrance and Solidarity.

Organizátoři zvou k účasti studenty: antropologie, žurnalistiky, etnografie, historie, kulturologie, sociologie apod. Uchazeči vyplňují přihlášku, která se nachází zde. Podmínkou účastí je znalost angličtiny, znalost jazyka zvoleného regionu bude další výhodou. Uzávěrka přihlášek je 24. dubna.

Další informace najdete na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru.

Ročník 2022 je první etapou tříletého programu, věnovaného tématu migrace v Evropě. Rozhovory se stanou součástí vzdělávacího balíku, jehož vydání je naplánované na rok 2025. Podcasty budou zveřejněny v multimediální knihovně a na streamovacích platformách Spotify a Simplecast.

První ročník „In Between? Searching for Local Histories in Borderlands of Europe” se konal v roce 2016. Od té doby se projekt uskutečňuje každý rok, pokaždé v jiném evropském regionu. V roce 2018 „In Between?” získal zvláštní cenu sdružení Europa Nostra. Více informací o minulých ročnících najdete zde.

Evropská síť Paměť a solidarita je mezinárodní iniciativa, která se zaměřuje na výzkum, dokumentaci a podporu paměti evropské historie ve 20. století, se zaměřením na období válek, diktátorské režimy a odpor proti útlaku. Mezi členské státy sítě patří Německo, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Maďarsko, členy poradních orgánu jsou navíc zástupci Albánie, Rakouska, České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska a Gruzie.