Jakou roli hraje válečná reportáž v dnešní mediální krajině? Jaké hranice a jaké příležitosti má politické zpravodajství, zvláště s ohledem na podporu demokratických hodnot a na důsledné vystupování proti totalitním a autoritativním režimům?
Goethe institut zve 11. května od 19. hodin na online debatu o žurnalistice inspirovanou přístupem Eriky Mann k vlastní zpravodajské a komentátorské práci.
„Jediným principem, kterého se držím, je moje tvrdošíjná víra v některé základní morální ideály – v pravdu, čest, slušnost, svobodu a toleranci,“ napsala Erika Mann ve svém autobiografickém textu Ausgerechnet Ich (Zrovna já) z roku 1943. Za svého života tyto demokratické ideály důsledně hájila – jako autorka, kabaretistka a zejména jako válečná reportérka. Ale jak jsou na tom tyto hodnoty a principy dnes?
O slušnosti, svobodě a toleranci v žurnalistice a zpravodajství promluví Sonja Zekri, vedoucí kulturní rubriky německého listu Süddeutsche Zeitung, která sama mimo jiné působila jako válečná reportérka v Sýrii. Jejím partnerem do diskuze bude David Vaughan, bývalý korespondent BBC v Praze, vedoucí zahraniční rubriky Českého rozhlasu a docent žurnalistiky na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Moderace se ujme novinář Petr Brod (Radio Svobodná Evropa, BBC), který žil dlouhá léta v Německu.
Diskuze je součástí doprovodného programu k výstavě Erika Mann. Kabaretistka – válečná reportérka – politická komentátorka. Jedná se o vůbec první výstavu věnovanou Erice Mann, dceři Thomase Manna. Prostřednictvím dopisů, rukopisů, fotografií, filmových záběrů a originálních zvukových záznamů je představen život ženy, která byla až do konce svého života bojovnicí, ženy, jež je reprezentativní postavou dějin 20. století s vysoce aktuálním poselstvím pro současnost. Výstava je připravena ke svému otevření v pražském Goethe institutu, kde se na ni bude veřejnost moci podívat, jakmile to protipandemická opatření dovolí.
Další informace najdete zde.