Goethe institut zve na online diskuzi o válečné žurnalistice

21. 4. 2021

Jakou roli hraje válečná reportáž v dnešní mediální krajině? Jaké hranice a jaké příležitosti má politické zpravodajství, zvláště s ohledem na podporu demokratických hodnot a na důsledné vystupování proti totalitním a autoritativním režimům?

Goethe institut zve 11. května od 19. hodin na online debatu o žurnalistice inspirovanou přístupem Eriky Mann k vlastní zpravodajské a komentátorské práci.

„Jediným principem, kterého se držím, je moje tvrdošíjná víra v některé základní morální ideály – v pravdu, čest, slušnost, svobodu a toleranci,“ napsala Erika Mann ve svém autobiografickém textu Ausgerechnet Ich (Zrovna já) z roku 1943. Za svého života tyto demokratické ideály důsledně hájila – jako autorka, kabaretistka a zejména jako válečná reportérka. Ale jak jsou na tom tyto hodnoty a principy dnes?

O slušnosti, svobodě a toleranci v žurnalistice a zpravodajství promluví Sonja Zekri, vedoucí kulturní rubriky německého listu Süddeutsche Zeitung, která sama mimo jiné působila jako válečná reportérka v Sýrii. Jejím partnerem do diskuze bude David Vaughan, bývalý korespondent BBC v Praze, vedoucí zahraniční rubriky Českého rozhlasu a docent žurnalistiky na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Moderace se ujme novinář Petr Brod (Radio Svobodná Evropa, BBC), který žil dlouhá léta v Německu.

Diskuze je součástí doprovodného programu k výstavě Erika Mann. Kabaretistka – válečná reportérka – politická komentátorka. Jedná se o vůbec první výstavu věnovanou Erice Mann, dceři Thomase Manna. Prostřednictvím dopisů, rukopisů, fotografií, filmových záběrů a originálních zvukových záznamů je představen život ženy, která byla až do konce svého života bojovnicí, ženy, jež je reprezentativní postavou dějin 20. století s vysoce aktuálním poselstvím pro současnost. Výstava je připravena ke svému otevření v pražském Goethe institutu, kde se na ni bude veřejnost moci podívat, jakmile to protipandemická opatření dovolí.

Další informace najdete zde.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info